Wsiadając na rower bądźmy trzeźwi. Kolejny nietrzeźwy rowerzysta zatrzymany

Wsiadając na rower bądźmy trzeźwi. Kolejny nietrzeźwy rowerzysta zatrzymany

Tylko w ciągu ostatniej doby sztumscy policjanci wyeliminowani z ruchu rowerzystę z promilami w organizmie a drugi z zatrzymanych miał orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów za wcześniejsze kierowanie jednośladem pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwy cyklista miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Apelujemy do wszystkich użytkowników jednośladów, aby wsiadali na rowery tylko kiedy są trzeźwi!

Na bezpieczeństwo na drogach wpływ mają wszyscy uczestnicy ruchu drogowego i wszyscy powinni respektować przepisy, a wszystko po to, by na drogach było bezpiecznie. Jednym z ważniejszych, jest trzeźwość, gdyż alkohol dekoncentruje i zmniejsza zdolność postrzegania. Nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego z pewnością są zagrożeniem dla innych, dlatego mundurowi powiatu świdnickiego konsekwentnie eliminują ich z ruchu. Tylko w trakcie ostatniego weekendu funkcjonariusze świdnickiej komendy  wyeliminowali z ruchu kolejnych dwóch rowerzystów, którzy ruszyli w trasę z promilami w organizmie.

Wczoraj w Nowej Wsi zatrzymany do kontroli został kierujący jednośladem. Badanie wykazało organizmie 45-latka ponad 1,5 promila alkoholu, dlatego do domu nie wrócił już jednośladem. Drugi rowerzysta zatrzymany był na terenie Sztumu. 70-latek zgodnie z postanowieniem kwidzyńskiego sądu miał orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów właśnie za wcześniejsza jazdę rowerem pod wpływem alkoholu.

Przypominamy, że zmiany wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego, które weszły w życie wraz z nowym rokiem, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenie kierowania pojazdem innym niż mechaniczny po użyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości. Rowerzyści mogą został ukarani przez policjantów za:

  • kierowanie jednośladem po użyciu alkoholu, gdy stężenie tej substancji w organizmie wynosi do 0,5 promila – mandat w kwocie 1000 zł
  • kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie tej substancji w organizmie wynosi powyżej 0,5 promila – mandat w kwocie 2500 zł

Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierujący, niezależnie jakiego rodzaju pojazdem się poruszają, stanowią zawsze ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację i refleks co może skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami.

Decydując się na prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu, musimy być bezwzględnie trzeźwi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *